Jefferson Lab > Physics > User Liaison
Privacy and Security Notice

Users Group: Board of Directors History


2009/2010
Zein-Eddine Meziani (Temple) - Chair
Ron Gilman (Rutgers) - Past Chair
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Nilanga Liyanage (UVA)
Andre Afanasev (JLab)
Ioanna Niculescu (JMU)
Franck Sabatie (Saclay)
Paul Eugenio (FSU)
Phil Cole (ISU)
Katherine Myers (GWU)
Patricia Solvignon (ANL)

2008/2009
Ron Gilman (Rutgers) - Chair
Zein-Eddine Meziani (Temple) - Chair-Elect
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Nilanga Liyanage (UVA)
Wally Melnitchouk (JLab)
Larry Weinstein (ODU)
Franck Sabatie (Saclay)
Paul Eugenio (FSU)
Latifa Elouadrhiri (JLab)
Katherine Myers (GWU)
Patricia Solvignon (ANL)

2007/2008
Ron Gilman (Rutgers) - Chair
Gordon Cates (UVA) Past-Chair
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Todd Averett (W&M)
Ed Brash (CNU)
Latifa Elouadrhiri (JLab)
Aidan Kelleher (W&M)
Wally Melnitchouk (JLab)
Karl Slifer (UVA)
Dave Tedeschi (USC)
Larry Weinstein (ODU)

2006/2007
Gordon Cates (UVA) - Chair
Ron Gilman (Rutgers) - Chair Elect
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Gail Dodge (ODU)
Ed Brash (CNU)
Raffaella De Vita (INFN Genova)
Dave Tedeschi (USC)
Peter Bosted (JLab)
Todd Averett (W&M)
Aidan Kelleher (W&M)
Karl Slifer (UVA)

2005/2006
Gordon Cates (UVA) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Past-Chair
Karen Owens (JLab) - Sec/Treas
Gail Dodge (ODU)
Marc Vanderhaeghen (W&M)
Raffaella De Vita (INFN Genova)
Thia Keppel (HU)
Peter Bosted (JLab)
John Arrington (ANL)
Peter Monaghan (MIT)
Julie Roche (JLab)

2004/2005
Paul Stoler (RPI) - Chair
Gordon Cates (UVa) - Chair-Elect
Sue Ewing (JLab) - Sec/Treas
Jian-Ping Chen (Jlab)
Mark Vanderhaeghen (W&M)
David Armstrong (W&M)
Thia Keppel (HU)
Ronald Gilman (Rutgers)
John Arrington (ANL)
Peter Monoghan (MIT)
Julie Roche (JLab)

2003/2004
Paul Stoler (RPI) - Chair
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Jian-Ping Chen (Jlab)
Sabine Jeschonnek (OSU)
David Armstrong (W&M)
David Lawrence (UMass)
Pete Markowitz (FIU)
Ronald Gilman (Rutgers)
Mark Pitt (VT)
Maurizio Ungaro (RPI)

2002/2003
Alan Nathan (UIUC) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Chair-Elect
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Doug Higinbotham (JLab)
Sabine Jeschonnek (OSU)
Sebastian Kuhn (ODU)
David Lawrence (UMass)
Pete Markowitz (FIU)
Curtis Meyer (CMU)
Mark Pitt (VT)
Maurizio Ungaro (VT)

2001/2002
Charles Glashausser (Rutgers)- Past Chair
Alan Nathan (UIUC) - Chair
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Sebastian Kuhn (ODU)
Doug Higinbotham (MIT)
Haiyan Gao (MIT)
Mark Jones (UMd)
Dave Mack (JLab)
Curtis Meyer (CMU)
Alicia Uzzle (HU)

2000/2001
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair
Alan Nathan (UIll) - Vice Chair
Gary Adams (RPI)
Gail Dodge (ODU)
Haiyon Gao (MIT)
Mark Jones (UMd)
Dave Mack (JLab)
Rory Miskimen (MIT)
Alicia Uzzle (HU)

1999/2000
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair
Donald Geesaman (ANL) - Past Chair
Karen Hokansson (JLab) - Sec/Treas
Donal Day (UVA)
Werner Boeglin (FIU)
Gary Adams (RPI)
Gail Didge (ODU)
Rory Miskimen (UMass)

1998/1999
Donald Geesaman (ANL) - Chair
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair Elect
Karen Hokansson (JLab) - Sec/Treas
Werner Boeglin (FIU)
John Calarco (UNH)
Hall Crannell (CUA)
Donal Day (UVA)
Steve Dytman (U Pitt)

1997/1998
Don Geesaman (ANL) - Chair
Elizabeth Beise (UMd) - Past Chair
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
John Calarco (UNH)
Simon Capstick (FSU)
Hall Crannell (CUA)
Steve Dytman (U Pitt)
Phil Roos (UMD)

1996/1997
Elizabeth Beise (UMd) - Chair
Larry Dennis (FSU) - Past Chair
Don Geesaman (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Simon Capstick (FSU)
Phil Roos (UMD)
Reinhard Schumaker (CMU)
Larry Weinstein (ODU)

1995/1996
Larry Dennis (FSU) - Chair
Douglas Beck (UIll) - Past Chair
Elizabeth Beise (UMd) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Warren Buck (HU)
Don Geesaman (ANL)
Reinhard Schumaker (CMU)
Larry Weinstein (ODU)
1994/1995
Douglas Beck (UIll) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Past Chair
Larry Dennis (FSU) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Elizabeth Beise (UMd)
Warren Buck (HU)
Don Geesaman (ANL)
Ronald Gilman (Rutgers)

1993/1994
Paul Stoler (RPI) - Chair
Robert Lourie (UVa) - Past Chair
Douglas Beck (UIll) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Elizabeth Beise (UMd)
Volker Burkert (CEBAF)
George Chang (UMd)
Ronald Gilman (Rutgers)

1992/1993
Robert Lourie (UVa) - Chair
Roy Holt (ANL) - Past Chair
Paul Stoler (RPI) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Douglas Beck (UIll)
Volker Burkert (CEBAF)
Carl Carlson (W&M)
George Chang (UMd)

1991/1992
Roy Holt (ANL) - Chair
Robert D. McKeown (CIT) - Past Chair
Robert Lourie (UVa) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Douglas Beck (UIll)
William Bertozzi (MIT)
Carl Carlson (W&M)
James Napolitano (CEBAF)

1990/1991
Robert D. McKeown (CIT) - Chair
James S. McCarthy (UVa) - Past Chair
Roy Holt (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
William Bertozzi (MIT)
Barry L. Berman (GWU)
T. William Donnelly (MIT)
James Napolitano (CEBAF)

1989/1990
James S. McCarthy (UVa) - Chair
Harold Jackson (ANL) - Past Chair
Robert D. McKeown (CIT) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Gary S. Adams (RPI)
Barry L. Berman (GWU)
T. William Donnelly (MIT)
Charles Glashausser (Rutgers)

1988/1989
Harold Jackson (ANL) - Chair
Jack Lightbody (NBS) - Past Chair
James McCarthy (UVA) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Gary Adams (RPI)
John Calarco (UNH)
Charles Glashausser (Rutgers)
Costas Papanicolas (UIll)

1987/1988
Jack Lightbody (NBS) - Chair
Claude Williamson (MIT) - Past Chair
Harold Jackson (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
John Calarco (UNH)
Bernhard Mecking (CEBAF)
Costas Papanicolas (UIll)
Wade Sapp (MIT)

1986/1987
Claude Williamson (MIT) - Chair
Ralph Minehart (UVa) - Past Chair
Jack Lightbody (NBS) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Mike Finn (W&M)
Robert McKeown (CIT)
Bernhard Mecking (CEBAF)
Wade Sapp (MIT)

1985/1986
Ralph Minehart (UVa) - Chair
Hall Crannell (CU) - Past Chair
Claude Williamson (MIT) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Ray Arnold (AU/SLAC)
Mike Finn (W&M)
Jochen Heisenberg (UNH)
Jack Lightbody (NBS)

1984/1985
Hall Crannell (CU) - Chair
Ralph Minehart (UVa) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Ray Arnold (AU/SLAC)
Jochen Heisenberg (UNH)
Roy Holt (ANL)
William Bertozzi (MIT)