12th International Conference on Meson-Nucleon Physics and the Structure of the Nucleon
May 31-June 4, 2010
College of William and Mary
Williamsburg, Virginia
Registered Participants
Alberto Accardi | (Hampton University / Jefferson Lab) |
Sergey Afonin | (St. Petersburg State University) |
Hamoud Alharbi | (KACST) |
Bryon Anderson | (Kent State University) |
Juergen Arends | (Mainz University) |
David Armstrong | (College of William & Mary) |
Mohammad Ayaz Ahmad | (Aligarh Muslim University, India) |
Shahin Atashbar Tehrani | (Institute for Studies in Theoretical Physics and Mathematics) |
Harut Avagyan | (Jefferson Lab) |
Todd Averett | (College of William and Mary) |
Alessandro Bacchetta | (University of Pavia) |
Robert Bennett | (Old Dominion University) |
Niklaus Berger | (IHEP Beijing) |
Himani Bhatt | (Indian Institute of Technology Bombay) |
Angela Biselli | (Fairfield University) |
Andrea Bizzeti | (INFN Firenze/University of Modena and Reggio Emilia) |
Peter Blunden | (University of Manitoba) |
Matthias Burkardt | (New Mexico State University) |
Volker Burkert | (Jefferson Lab) |
Constantino Calancha-Paredes | (CIEMAT) |
Alvaro Calle | (University of Granada) |
Lawrence Cardman | (Jefferson Lab) |
Michael Cargnelli | (Stefan Meyer Institute) |
Jonathan Carroll | (University of Adelaide) |
Wen-Chen Chang | (Institute of Physics, Acdemia Sinica) |
Jian-Ping Chen | (Jefferson Lab) |
Ian Cloet | (University of Washington) |
Philip Cole | (Idaho State University) |
Donald Crabb | (University of Virginia) |
Aji Daniel | (Ohio University) |
Annalisa D'Angelo | (University of Rome Tor Vergata/INFN Rome) |
Wouter Deconinck | (Massachusetts Institute of Technology) |
Eduard De La Cruz Burelo | (CINVESTAV-IPN Mexico) |
Raffaella De Vita | (INFN - Genova) |
Xiaoyan Deng | (University of Virginia) |
William Detmold | (College of William & Mary / Jefferson Lab) |
Shashi Dhiman | (Himachal Pradesh University, India) |
Ryan Dickson | (Carnegie Mellon University) |
Chaden Djalali | (University of South Carolina) |
Michael Doering | (FZ Jeulich) |
Takumi Doi | (University of Tsukuba) |
Jozef Dudek | (Old Dominion University / Jefferson Lab) |
Michael Dugger | (Arizona State University) |
Robert Edwards | (Jefferson Lab) |
Gernot Eichmann | (Darmstadt University of Technology) |
Mohamed Elbasher | (Stellenbosch University) |
Charlotte Elster | (Ohio University) |
Josh Erlich | (College of William and Mary) |
Igor Filikhin | (North Carolina Central University) |
Christian Fischer | (TU Darmstadt / GSI) |
Ahmed Fradi | (IPN-ORSAY) |
Eric Fuchey | (Universite Blaise Pascal) |
Leonard Gamberg | (Penn State University) |
Javier Garzon | (University of Valencia) |
Ashot Gasparyan | (GSI) |
Francois-Xavier Girod | (Jefferson Lab) |
Ralf Gothe | (University of South Carolina) |
Feng-Kun Guo | (Forschungszentrum Juelich) |
Rajiv Gupta | (Guru Nanak Dev University, India) |
Florian Haas | (Technical University of Munich) |
Mohammadreza Hadizadeh | (Sao Paulo State University) |
Philipp Haegler | (Technical University of Munich) |
Jens-Ole Hansen | (Jefferson Lab) |
Ryugo Hayano | (University of Tokyo) |
Ken Hicks | (Ohio University) |
Douglas Higinbotham | (Jefferson Lab) |
Frank Hinterberger | (University of Bonn) |
Bernard Hoop | (Walden University) |
Tanja Horn | (Catholic University of America) |
Fei Huang | (University of Georgia) |
Jin Huang | (Massachusetts Institute of Technology) |
Talab Hussain | (Centre for High Energy Physics) |
Igal Jaegle | (University Basel) |
Sabine Jeschonnek | (Ohio State University) |
Chueng-Ryong Ji | (North Carolina State University) |
Bruno Julia-Diaz | (University of Barcelona) |
Hiroyuki Kamano | (Jefferson Lab) |
Chung-Wen Kao | (Chung Yuan Christian University, Taiwan) |
Anatoly Khrykin | (JINR, Russia) |
Alvin Kiswandhi | (National Taiwan University) |
Michael Kohl | (Hampton University) |
Siegfried Krewald | (Forschungszentrum Juelich) |
Peter Kroll | (Universitaet Wuppertal) |
Valery Kubarovsky | (Jefferson Lab) |
Andrzej Kupsc | (Uppsala University) |
Kavita Lalwani | (Indian Institute of Technology Bombay) |
Jens Soeren Lange | (University Giessen) |
Tim Ledwig | (University Mainz) |
Randy Lewis | (York University) |
Fang Liu | (Institute of High Energy Physics, Beijing) |
Wei Luo | (Lanzhou University) |
Hartmut Machner | (FZ Juelich) |
Maxim Mai | (University of Bonn) |
Simona Malace | (University of South Carolina) |
Hrayr Matevosyan | (University of Adelaide) |
Nilmani Mathur | (Tata Institute, India) |
Paul Mattione | (Rice University) |
Robert McKeown | (Jefferson Lab) |
Wally Melnitchouk | (Jefferson Lab) |
Mac Mestayer | (Jefferson Lab) |
Mehdi Meziane | (College of William and Mary) |
Miha Mihovilovic | (Jozef Stefan Institute) |
Ryan Mitchell | (Indiana University) |
Victor Mokeev | (Jefferson Lab) |
Kei Moriya | (Carnegie Mellon University) |
Herve Moutarde | (CEA-Saclay) |
Bernhard Musch | (Jefferson Lab) |
Takumi Muto | (Chiba Institute of Technology) |
Pawel Nadel-Turonski | (Jefferson Lab) |
Satoshi Nakamura | (Jefferson Lab) |
Takashi Nakano | (RCNP, Osaka University) |
Kanzo Nakayama | (University of Georgia) |
Rakhsha Nasseripour | (George Washington University) |
Jenifer Nebreda | (Universidad Complutense de Madrid) |
Ben Nefkens | (UCLA) |
Sebastian Neubert | (Technical University of Munich) |
Yongseok Oh | (Kyungpook National University) |
Eulogio Oset | (University of Valencia) |
Mark Paris | (George Washington University) |
Diana Parno | (Carnegie Mellon University) |
Kent Paschke | (University of Virginia) |
Stefano Perazzini | (INFT & University of Bologna) |
Charles Perdrisat | (College of William and Mary) |
Gerassimos Petratos | (Kent State University) |
Daniel Phillips | (Ohio University) |
Mark Pitt | (Virginia Tech) |
Vina Punjabi | (Norfolk State University) |
Yi Qiang | (Jefferson Lab) |
Gilberto Ramalho | (CFTP/IST Lisbon) |
Alberto Reis | (Centro Brasileiro de Pesquisas Fisicas) |
David Richards | (Jefferson Lab) |
Caroline Riedl | (DESY) |
Guillermo Rios | (Universidad Comlputense de Madrid) |
Barry Ritchie | (Arizona State University) |
Patrizia Rossi | (Laboratori Nazionali di Frascati - INFN) |
Dagmara Rozpedzik | (Jagiellonian University) |
Philip Rubin | (George Mason University) |
Arthur Sabintsev | (Geroge Washington University) |
Michael Sadler | (Abilene Christian University) |
Bijan Saghai | (Saclay) |
Arun Saha | (Jefferson Lab) |
Giovanni Salme | (INFN Rome) |
Andrey Sarantsev | (University of Bonn) |
Misak Sargsian | (Florida International University) |
Masaharu Sato | (University of Tokyo) |
Shinya Sawada | (KEK) |
Carlos Schat | (University of Buenos Aires/Ohio University) |
Reinhard Schumacher | (Carnegie Mellon University) |
Jorge Segovia | (University of Salamanca) |
Neha Shah | (Indian Institute of Technology Bombay) |
Simon Sirca | (University of Ljubljana) |
Daria Sokhan | (IPN Orsay) |
Alexander Somov | (Jefferson Lab) |
Igor Strakovsky | (George Washington University) |
Ramesh Subedi | (George Washington University) |
Malgorzata Sudol | (IPNO/CNRS) |
Vincent Sulkosky | (Massachusetts Institute of Technology) |
Vladimir Suslov | (North Carolina Central University) |
Takatoshi Suzuki | (University of Tokyo) |
Sergey Syritsyn | (Massachusetts Institute of Technology) |
Peter Tandy | (Kent State University) |
Christopher Thomas | (Jefferson Lab) |
Lothar Tiator | (University Mainz) |
Aaron Torok | (Indiana University) |
Maurizio Ungaro | (University of Connecticut / Jefferson Lab) |
Neelam Upadhyay | (University of Mumbai) |
Yury Valdau | (FZ Jeulich) |
Eef van Beveren | (University Coimbra) |
Willem Van Oers | (University of Manitoba/TRIUMF) |
Pieter Vancraeyveld | (Ghent University) |
Raghava Varma | (Indian Institute of Technology Bombay) |
Branislav Vlahovic | (North Carolina Central University) |
Diancheng Wang | (University of Virginia) |
Fan Wang | (Nanjing University) |
Henry Weller | (Duke University and TUNL) |
Richard Williams | (TU Darmstadt) |
Aleksandra Wronska | (Jagiellonian University, Krakow) |
Jiajun Wu | (Institute of High Energy Physics, Beijing) |
Guofa Xu | (Institute of High Energy Physics, Beijing) |
Takeshi Yamazaki | (University of Tsukuba) |
Glenn Young | (Jefferson Lab) |
Ross Young | (University of Adelaide) |
Xiaohui Zhan | (Argonne National Lab) |
Jixie Zhang | (Old Dominion University) |
Qiang Zhao | (Institute of High Energy Physics, Beijing) |
Veronique Ziegler | (SLAC) |
Hong-Shi Zong | (Nanjing University) |
Bing-Song Zou | (Institute of High Energy Physics, Beijing) |