Jefferson Lab > Physics > User Liaison
Privacy and Security Notice

Users Group: Board of Directors History


2015/2016
Haiyan Gao (Duke)- Chair
Larry Weinstein (ODU)- Chair-Elect
Krishna Kumar (SBU)-Vice-Chair
John Arrington (ANL)- Past-Chair
Lorelei Chopard (JLab)
Elton Smith (JLab)
Volker Crede (FSU)
Garth Huber (Regina)
Nadia Fomin (UT)
Silvia Niccolai (Orsay)
Misak Sargsian (FIU)
Ellie Long (NHU)
Holly Szumila-Vance (ODU)

2014/2015
John Arrington (ANL) Chair
Haiyan Gao (Duke) Chair-Elect
Lorelei Chopard (JLab)
Dipangkar Dutta (MSU)
Elton Smith (JLab)
Steffen Strauch (USC)
Silvia Niccolai (Orsay)
Jose Goity (JLab)
Garth Huber (Regina)
Ellie Long (UNH)
Melissa Cummings (W&M)

2013/2014
John Arrington (ANL) Chair
Sebastian Kuhn (ODU) Past Chair
Lorelei Chopard (JLab)
Dipangkar Dutta (MSU)
Eugene Pasyuk (JLab)
Eric Voutier (Orsay)
Steffen Strauch (USC)
Annalisa D’Angelo (INFN)
Jose Goity (JLab)
Katherine Myers (RU)
Natalie Walford (CUA)

2012/2013
Sebastian Kuhn (ODU)-Chair
John Arrington (ANL) Chair-Elect
Lorelei Chopard (JLab)
Annalisa D’Angelo (INFN)
Eugene Pasyuk (JLab)
Eric Voutier (Orsay)
Mark Ito (JLab)
Eugene Pasyuk (JLab)
Dipangkar Dutta (MSU)
Katherine Myers (RU)
Natalie Walford (CUA)

2011/2012
Sebastian Kuhn (ODU)-Chair
Zein-Eddine Meziani (Temple)-Past-Chair
Lorelei Carlson (JLab)
Dan Carman (JLab)
Kent Paschke (UVA)
Kawtar Hafidi (ANL)
Karl Slifer (UNH)
Mark Ito (JLab)
Anatoly Radyushkin (JLAB)
Aidan Kelleher (MIT)
Sucheta Jawalkar (W&M)

2010/2011
Zein-Eddine Meziani (Temple) - Chair
Sebastian Kuhn (ODU)-Chair-Elect
Lorelei Carlson (JLab)
Andrei Afanasev (HU)
Phil Cole (ISU)
Paul Eugenio (FSU)
Ioana Niculescu (JMU)
Anatoly Radyushkin (JLAB)
Karl Slifer (UNH)
Aidan Kelleher (MIT)
Rakitha Beminiwattha (OSU)

2009/2010
Zein-Eddine Meziani (Temple) - Chair
Ron Gilman (Rutgers) - Past Chair
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Nilanga Liyanage (UVA)
Andre Afanasev (JLab)
Ioanna Niculescu (JMU)
Franck Sabatie (Saclay)
Paul Eugenio (FSU)
Phil Cole (ISU)
Katherine Myers (GWU)
Patricia Solvignon (ANL)

2008/2009
Ron Gilman (Rutgers) - Chair
Zein-Eddine Meziani (Temple) - Chair-Elect
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Nilanga Liyanage (UVA)
Wally Melnitchouk (JLab)
Larry Weinstein (ODU)
Franck Sabatie (Saclay)
Paul Eugenio (FSU)
Latifa Elouadrhiri (JLab)
Katherine Myers (GWU)
Patricia Solvignon (ANL)

2007/2008
Ron Gilman (Rutgers) - Chair
Gordon Cates (UVA) Past-Chair
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Todd Averett (W&M)
Ed Brash (CNU)
Latifa Elouadrhiri (JLab)
Aidan Kelleher (W&M)
Wally Melnitchouk (JLab)
Karl Slifer (UVA)
Dave Tedeschi (USC)
Larry Weinstein (ODU)

2006/2007
Gordon Cates (UVA) - Chair
Ron Gilman (Rutgers) - Chair Elect
Rachel Harris (JLab) - Sec/Treas
Gail Dodge (ODU)
Ed Brash (CNU)
Raffaella De Vita (INFN Genova)
Dave Tedeschi (USC)
Peter Bosted (JLab)
Todd Averett (W&M)
Aidan Kelleher (W&M)
Karl Slifer (UVA)

2005/2006
Gordon Cates (UVA) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Past-Chair
Karen Owens (JLab) - Sec/Treas
Gail Dodge (ODU)
Marc Vanderhaeghen (W&M)
Raffaella De Vita (INFN Genova)
Thia Keppel (HU)
Peter Bosted (JLab)
John Arrington (ANL)
Peter Monaghan (MIT)
Julie Roche (JLab)

2004/2005
Paul Stoler (RPI) - Chair
Gordon Cates (UVa) - Chair-Elect
Sue Ewing (JLab) - Sec/Treas
Jian-Ping Chen (Jlab)
Mark Vanderhaeghen (W&M)
David Armstrong (W&M)
Thia Keppel (HU)
Ronald Gilman (Rutgers)
John Arrington (ANL)
Peter Monoghan (MIT)
Julie Roche (JLab)

2003/2004
Paul Stoler (RPI) - Chair
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Jian-Ping Chen (Jlab)
Sabine Jeschonnek (OSU)
David Armstrong (W&M)
David Lawrence (UMass)
Pete Markowitz (FIU)
Ronald Gilman (Rutgers)
Mark Pitt (VT)
Maurizio Ungaro (RPI)

2002/2003
Alan Nathan (UIUC) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Chair-Elect
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Doug Higinbotham (JLab)
Sabine Jeschonnek (OSU)
Sebastian Kuhn (ODU)
David Lawrence (UMass)
Pete Markowitz (FIU)
Curtis Meyer (CMU)
Mark Pitt (VT)
Maurizio Ungaro (VT)

2001/2002
Charles Glashausser (Rutgers)- Past Chair
Alan Nathan (UIUC) - Chair
Clara Perdue (JLab) - Sec/Treas
Sebastian Kuhn (ODU)
Doug Higinbotham (MIT)
Haiyan Gao (MIT)
Mark Jones (UMd)
Dave Mack (JLab)
Curtis Meyer (CMU)
Alicia Uzzle (HU)

2000/2001
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair
Alan Nathan (UIll) - Vice Chair
Gary Adams (RPI)
Gail Dodge (ODU)
Haiyon Gao (MIT)
Mark Jones (UMd)
Dave Mack (JLab)
Rory Miskimen (MIT)
Alicia Uzzle (HU)

1999/2000
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair
Donald Geesaman (ANL) - Past Chair
Karen Hokansson (JLab) - Sec/Treas
Donal Day (UVA)
Werner Boeglin (FIU)
Gary Adams (RPI)
Gail Didge (ODU)
Rory Miskimen (UMass)

1998/1999
Donald Geesaman (ANL) - Chair
Charles Glashausser (Rutgers) - Chair Elect
Karen Hokansson (JLab) - Sec/Treas
Werner Boeglin (FIU)
John Calarco (UNH)
Hall Crannell (CUA)
Donal Day (UVA)
Steve Dytman (U Pitt)

1997/1998
Don Geesaman (ANL) - Chair
Elizabeth Beise (UMd) - Past Chair
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
John Calarco (UNH)
Simon Capstick (FSU)
Hall Crannell (CUA)
Steve Dytman (U Pitt)
Phil Roos (UMD)

1996/1997
Elizabeth Beise (UMd) - Chair
Larry Dennis (FSU) - Past Chair
Don Geesaman (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Simon Capstick (FSU)
Phil Roos (UMD)
Reinhard Schumaker (CMU)
Larry Weinstein (ODU)

1995/1996
Larry Dennis (FSU) - Chair
Douglas Beck (UIll) - Past Chair
Elizabeth Beise (UMd) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Warren Buck (HU)
Don Geesaman (ANL)
Reinhard Schumaker (CMU)
Larry Weinstein (ODU)
1994/1995
Douglas Beck (UIll) - Chair
Paul Stoler (RPI) - Past Chair
Larry Dennis (FSU) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Elizabeth Beise (UMd)
Warren Buck (HU)
Don Geesaman (ANL)
Ronald Gilman (Rutgers)

1993/1994
Paul Stoler (RPI) - Chair
Robert Lourie (UVa) - Past Chair
Douglas Beck (UIll) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Elizabeth Beise (UMd)
Volker Burkert (CEBAF)
George Chang (UMd)
Ronald Gilman (Rutgers)

1992/1993
Robert Lourie (UVa) - Chair
Roy Holt (ANL) - Past Chair
Paul Stoler (RPI) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Douglas Beck (UIll)
Volker Burkert (CEBAF)
Carl Carlson (W&M)
George Chang (UMd)

1991/1992
Roy Holt (ANL) - Chair
Robert D. McKeown (CIT) - Past Chair
Robert Lourie (UVa) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Douglas Beck (UIll)
William Bertozzi (MIT)
Carl Carlson (W&M)
James Napolitano (CEBAF)

1990/1991
Robert D. McKeown (CIT) - Chair
James S. McCarthy (UVa) - Past Chair
Roy Holt (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
William Bertozzi (MIT)
Barry L. Berman (GWU)
T. William Donnelly (MIT)
James Napolitano (CEBAF)

1989/1990
James S. McCarthy (UVa) - Chair
Harold Jackson (ANL) - Past Chair
Robert D. McKeown (CIT) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Gary S. Adams (RPI)
Barry L. Berman (GWU)
T. William Donnelly (MIT)
Charles Glashausser (Rutgers)

1988/1989
Harold Jackson (ANL) - Chair
Jack Lightbody (NBS) - Past Chair
James McCarthy (UVA) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Gary Adams (RPI)
John Calarco (UNH)
Charles Glashausser (Rutgers)
Costas Papanicolas (UIll)

1987/1988
Jack Lightbody (NBS) - Chair
Claude Williamson (MIT) - Past Chair
Harold Jackson (ANL) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
John Calarco (UNH)
Bernhard Mecking (CEBAF)
Costas Papanicolas (UIll)
Wade Sapp (MIT)

1986/1987
Claude Williamson (MIT) - Chair
Ralph Minehart (UVa) - Past Chair
Jack Lightbody (NBS) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Mike Finn (W&M)
Robert McKeown (CIT)
Bernhard Mecking (CEBAF)
Wade Sapp (MIT)

1985/1986
Ralph Minehart (UVa) - Chair
Hall Crannell (CU) - Past Chair
Claude Williamson (MIT) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Ray Arnold (AU/SLAC)
Mike Finn (W&M)
Jochen Heisenberg (UNH)
Jack Lightbody (NBS)

1984/1985
Hall Crannell (CU) - Chair
Ralph Minehart (UVa) - Chair Elect
Roy Whitney (CEBAF) - Sec/Treas
Ray Arnold (AU/SLAC)
Jochen Heisenberg (UNH)
Roy Holt (ANL)
William Bertozzi (MIT)