12th International Conference on Meson-Nucleon Physics and the Structure of the Nucleon
May 31-June 4, 2010
College of William and Mary
Williamsburg, Virginia
Speakers
Plenary speakers
Juergen Arends | (Mainz University) |
Alessandro Bacchetta | (Pavia University) |
Niklaus Berger | (IHEP Beijing) |
Eric Braaten | (Ohio State University) |
Edward Brash | (Christopher Newport University) |
Matthias Burkardt | (New Mexico State University) |
Etienne Burtin | (Saclay) |
Ian Cloet | (University of Washington) |
Annalisa D'Angelo | (INFN Rome) |
Raffaella De Vita | (INFN Genoa) |
Chaden Djalali | (University of South Carolina) |
Robert Edwards | (Jefferson Lab) |
Josh Erlich | (College of William and Mary) |
Simona Giovannella | (INFN Frascati) |
Philipp Haegler | (Technical University of Munich) |
Douglas Higinbotham | (Jefferson Lab) |
Frank Hinterberger | (Bonn University) |
Xiaodong Jiang | (Los Alamos National Lab) |
Bruno Julia Diaz | (Barcelona University) |
Robert McKeown | (Jefferson Lab) |
Peter Kroll | (Wuppertal University) |
Andrzej Kupsc | (Uppsala University) |
Soren Lange | (Giessen University) |
Ulf Meissner | (Bonn University/FZ Juelich) |
Ryan Mitchell | (Indiana University) |
Herve Moutarde | (CEA, Saclay) |
Mark Pitt | (Virginia Tech) |
Caroline Riedl | (DESY) |
Shin'ya Sawada | (KEK, Tsukuba) |
Reinhard Schumacher | (Carnegie Mellon University) |
Peter Tandy | (Kent State University) |
Anthony Thomas | (University of Adelaide) |
Uli Wiedner | (Bochum University) |
Ross Young | (University of Adelaide) |
Invited speakers
Alberto Accardi | (Hampton University/Jefferson Lab) |
Todd Averett | (College of William and Mary) |
Reinhard Beck | (Bonn University) |
Nik Berger | (IHEP, Beijing) |
Angela Biselli | (Fairfield University) |
Peter Blunden | (University of Manitoba) |
Eduard de la Cruz Burelo | (Fermilab) |
Constantino Calancha-Paredes | (Fermilab) |
Gordon Cates | (University of Virginia) |
Wen-Chen Chang | (Inst. Physics, Academia Sinica, Taiwan) |
Seonho Choi | (Seoul National University) |
Donald Crabb | (University of Virginia) |
Aji Daniel | (Ohio University) |
Takumi Doi | (RIKEN) |
Jo Dudek | (Old Dominion University/Jefferson Lab) |
Charlotte Elster | (Ohio University) |
Christian Fischer | (Technical University of Darmstadt) |
Ralf Gothe | (University of South Carolina) |
Francois-Xavier Girod | (Jefferson Lab) |
Feng-Kun Guo | (Forschungszentrum Juelich) |
Johann Haidenbauer | (Forschungszentrum Juelich) |
Ryugo Hayano | (University of Tokyo) |
Fei Huang | (University of Georgia) |
Ken Hicks | (Ohio University) |
Toru Ijima | (Nagoya University) |
Sabine Jeschonnek | (Ohio State University) |
Chueng-Ryong Ji | (North Carolina State University) |
Chung Wen Kao | (Chung Yuan Christian University, Taiwan) |
Siggy Krewald | (Forschungszentrum Juelich) |
Randy Lewis | (York University) |
Ken Livingston | (University of Glasgow) |
Fang Liu | (IHEP, Beijing) |
Kei-Fei Liu | (University of Kentucky) |
Ming Xiong Liu | (Los Alamos National Lab) |
Bo-Qiang Ma | (Peking University) |
Hartmut Machner | (Forschungszentrum Juelich) |
Simona Malace | (University of South Carolina) |
Nilmani Mathur | (Tata Institute, Mumbai) |
Takumi Muto | (Chiba Institute of Technology) |
Takashi Nakano | (RNCP, Osaka University) |
Kanzo Nakayama | (University of Georgia) |
Sebastian Neubert | (Technical University of Munich) |
Eulogio Oset | (University of Valencia) |
Mark Paris | (George Washington University) |
Vladimir Pascalutsa | (Mainz University) |
Kent Paschke | (University of Virginia) |
Stefano Perazzini | (INFN, Bologna) |
Makis Petratos | (Kent State University) |
Daniel Phillips | (Ohio University) |
Lucas Platter | (University of Washington) |
Zhao Qiang | (IHEP, Beijing) |
Yi Qiang | (Jefferson Lab) |
Alberto Reis | (CBPF, Rio de Janeiro) |
Guillermo Rios | (Madrid University) |
Patrizia Rossi | (INFN Frascati) |
Giovanni Salme | (INFN Rome) |
Elena Santopinto | (INFN Genoa) |
Andrei Sarantsev | (Bonn University) |
Misak Sargsian | (Florida State University) |
Martin Savage | (University of Washington) |
Carlos Schat | (Buenos Aires University/Ohio University) |
Simon Sirca | (Ljubjana University) |
Sacha Somov | (Jefferson Lab) |
Ramesh Subedi | (University of Virginia) |
Vincent Sulkosky | (MIT) |
Lothar Tiator | (Mainz University) |
Aaron Torok | (Indiana University) |
Fan Wang | (Nanjing University) |
Christian Weiss | (Jefferson Lab) |
Henry Weller | (Duke University) |
Ron Workman | (George Washington University) |
Aleksandra Wronska | (Jagiellonian University) |
Guofa Xu | (IHEP, Beijing) |
Hushan Xu | (IMPCAS, Lanzhou) |
Takeshi Yamazaki | (Tsukuba) |
Feng Yuan | (Lawrence Berkeley Lab) |
Xiaohui Zhan | (Jefferson Lab) |
Qiang Zhao | (IHEP, Beijing) |
Veronique Ziegler | (SLAC) |
Bingsong Zou | (IHEP, Beijing) |